ZPA is more than just a job

Unique projects, cooperation with global leaders in the field of energy and renowned universities, tailor-made products, working with state-of-the-art technologies, respecting modern trends, development without limits… and there is much more. We are looking forward to seeing you at ZPA Smart Energy.

Career and new
employee search

ZPA Smart Energy is a leading European manufacturer of smart electricity meters and Smart Grid remote data collection and grid management systems. We develop and install systems for multinational energy companies.

If you want to build the measurement and communication infrastructure of the new millennium with us, join our team. We offer you a promising job in a dynamically developing company, access to modern technologies, interesting financial compensation and other employee benefits.

Do you want to be informed about
new vacancies?

Send us your e-mail address. When we post a new vacancy, we will e-mail you a notice. Now you will not miss anything.

Vacancies

Looking for a new job opportunity? We are also looking for skilled colleagues to join our team. Check out the vacancies and try your luck at ZPA Smart Energy. We are looking forward to welcoming all brave applicants.

We are a regional company

Trutnov became the imaginary cradle of ZPA Smart Energy. Our company was born, grew and gained strength here. Today, we are a world-class company that is proud to support its beloved region.

Contact form

Are you interested in any of the vacancies? Do you want to introduce yourself to us? Whatever reason you have, fill in the contact form and tell us everything that is important to you. We will get back to you as soon as possible.

Vacancies

And here you are. The road to a new job is sometimes a bumpy one. It can take a long time to search and review vacancies, and no one can guarantee the outcome. But you are not afraid. Right now, you are on the website of a company that interests you and you are close to. From now on, it will be easy. Take a look at the vacancies, choose one that suits you and apply for it. Getting your dream job is sometimes easy. Sounds exaggerated? Try it.

Obchodní manažer pro německý trh

Společnost ZPA Smart Energy a.s. zabývající se vývojem, výrobou a prodejem elektroměrů hledá do svého týmu schopného a výkonného člověka na pozici: OBCHODNÍ MANAŽER PRO NĚMECKÝ TRH✓ Dokážete komunikovat v němčině na úrovni rodilého mluvčího?✓ Jste technicky zdatný člověk, který se umí vypořádat s překážkami?✓ Spokojenost zákazníka je pro vás prioritou? Pak hledáme právě vás! Výsledkem vaší práce bude:✓ spokojený zákazník✓ získaný tender✓ kompletní tendrová dokumentace Budete prodávat elektroměry, softwarové produkty a služby. Reprezentovat naši společnost v tendrech, spolupracovat na veřejných obchodních soutěžích a vést tendrovou dokumentaci. Co vám určitě nesmí chybět✓ nadšení a zájem pro náš produkt✓ přesvědčení o kvalitě našich služeb✓ ochota cestovat a budovat vztahy se zákazníky Hledáme

Přečíst

Asistentka generálního ředitele

Hledáme šikovného člověka, kterému je naše branže sympatická, umí přemýšlet v souvislostech, je iniciativní a proaktivní, nebojí se úklidu v kuchyňce a zvládne i korespondenci v angličtině.  Člověka, který kolem sebe dokáže udržovat systém a pořádek. Výborné pracovní výsledky, ochotu a pracovní nasazení rozhodně umíme ocenit. Vhodné pro absolventy! Hlavní úkoly Budete zajišťovat agendu zahraničních služebních cest, vyřizovat poštu, zpracovávat docházku, komunikovat v angličtině, vést sklad reklamních předmětů, zajišťovat občerstvení, připravovat zasedací místnosti a dárky pro návštěvy, udržovat pořádek v kuchyňce, komunikovat napříč společností i mimo ni, spolupracovat s personálním úsekem na marketingu, vést agendu služebních aut a pořizovat zápisy z porad. Výsledkem vaší práce bude ✓ pečlivě

Přečíst

Produktový manažer

Máte technické a organizační schopnosti? Chcete vést vývoj nových produktů? Hlavní úkoly vedení vývojových prací na novém produktu spolupráce na vývoji s externími partnery účast na technických jednání se zákazníky. příprava produktů pro výběrová řízení příprava testovacích postupů pro produktové řady tvorba technických specifikací a výrobní dokumentace Co od vás očekáváme? Orientace se v elektrických obvodových schématech Elektrotechnické vzdělání ÚSO / VŠ Schopnost komunikace v angličtině Práce v MS Office Odpovědný přístup a chuť dál se vzdělávat Ochota cestovat Co nabízíme? Zázemí stabilní společnosti Zajímavé projekty Pracoviště v centru Trutnova Rehabilitace přímo v areálu 5 týdnů dovolené, sick day Benefitní

Přečíst

Vývojář – firmware

Je céčko programovací jazyk přesně podle vašeho gusta? Rádi ho používáte? Dá se říct, že vám to spolu jednoduše klape? Výborně! To si budete rozumět i s námi. Právě vás zrovna hledáme. Jedním z vašich hlavních úkolů bude vývoj firmware pro měřící techniku z hlediska zpracování dat a komunikace. Spolupracovat budete také na úpravě a rozšiřování stávajících firmwarových modulů dle požadavků zákazníka. Svou vrozenou pečlivost rovněž uplatníte při tvorbě technické dokumentace. Čekají vás také kolegové v zahraničí. Jak vidíte, nudit se u nás rozhodně nebudete! Co od vás očekáváme? Analytické myšlení musí být bezpochyby vaší předností. Stejně tak samostatnost a

Přečíst

Regionally
responsible company

We are proud of the region in which ZPA Smart Energy has gradually grown in strength and reputation. Thanks to the support of the region, we are who we are. For many years, we have tried to repay the Trutnov region by supporting various cultural, sporting and educational events. In 2021, we had the privilege to help and cooperate on the organisation of many exceptional events.

„The continuous education and personal growth of our employees is a priority for us.“

PhDr. Jana Křemenská – Vedoucí Human Resources

In 2019, we were at the birth of the Leisure Centre. As a general partner, we regularly support this centre every year. Sport, dance, outdoor, technology, music and drama, art. All in a modern and fun package in the Trutnov Leisure Centre. www.svctrutnov.cz

Our involvement in sponsoring sports events is huge, for instance, we regularly organise the ZPA Triathlon Dolce in cooperation with TJ Lokomotiva Trutnov, a triathlon club. You can also take part in this event! Come and have a look.
www.triatlondolce.cz

We value the education and development of future generations. That is why ZPA Smart Energy a.s. supports the Trutnov Grammar School and the Trutnov Secondary Technical School.

This year, we were happy to support Přátelé Starého Rokytníku z.s., the members of which are working hard to salvage the old church of St. Simon and Jude.

The fourth annual ZPA Helps with Sport project, within which company employees participate, is this year a significant achievement. In return for their kilometres made in sport, the company will support one candidate with an unhappy lot.

We also sponsor regular events such as the Krakonoš cycling marathon, the Olfincar Trutnov half-marathon and the TP international table tennis tournament of three-man teams (Janské Lázně City Challenge Cup).

We also annually sponsor Přátelé dobrého vína o.s., which organises Wine Festivals in our mountain region.